BMBS
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Inspiracje: Odkryj znaczenie bambusa w kulturze i sztuce Azji

Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy
Polecane przez naszych klientów
Tyczka do pomidorów stalowa 90cm 8mm 25 sztuk
Tyczka do pomidorów stalowa 90cm 8mm 25 sztuk

33,83 zł

Tyczka do pomidorów stalowa 90cm 8mm 10 sztuk
Tyczka do pomidorów stalowa 90cm 8mm 10 sztuk

15,99 zł

Tyczka do pomidorów stalowa 105 cm 11 mm 10 sztuk
Tyczka do pomidorów stalowa 105 cm 11 mm 10 sztuk

22,94 zł

Mata bambusowa z listewek 120 x 500cm
Mata bambusowa z listewek 120 x 500cm

79,70 zł

szt.
Tyczka stalowa powlekana 180cm 16mm 25 sztuk
Tyczka stalowa powlekana 180cm 16mm 25 sztuk

169,99 zł

Tyczki bambusowe - 180cm - 10/12mm - 100 sztuk
Tyczki bambusowe - 180cm - 10/12mm - 100 sztuk

129,99 zł

Cena regularna:

152,18 zł

Najniższa cena: 152,18 zł
zestaw
Podpora metalowa okrągła 70cm
Podpora metalowa okrągła 70cm

29,58 zł

Podpora metalowa okrągła 40cm
Podpora metalowa okrągła 40cm

18,36 zł

szt.
Tyczki bambusowe - 105cm - 8/10mm - 10 sztuk
Tyczki bambusowe - 105cm - 8/10mm - 10 sztuk

16,99 zł

Cena regularna:

24,17 zł

Najniższa cena: 24,17 zł
zestaw

W sklepie internetowym bmbs.pl wiemy, że bambus jest nie tylko niezastąpionym surowcem – w sztuce i kulturze Azji odgrywa ważną rolę. Symbolizuje głębokie wartości i relację człowieka z naturą. W naszym artykule poznasz znaczenie bambusa w malarstwie i literaturze Azji oraz tradycyjne techniki konserwacji bambusowych tyczek.

Bambus w malarstwie i literaturze Azji

W chińskim malarstwie tradycyjnym bambus jest często przedstawiany jako symbol siły w delikatności - jego giętkość, lekkość i jednocześnie wytrzymałość symbolizują zdolność bambusowych tyczek do przetrwania w trudnych warunkach. Tamtejsze elity i mędrcy widziały w nim też symbol „szlachetnego człowieka”. W tradycji chińskiej mówi się, że aby artysta mógł prawidłowo przedstawić bambus na płótnie, najpierw musi się nim stać.

W literaturze pojawia się z kolei jako metafora pokory i wytrwałości. W poezji japońskiej haiku często opiewa się jego piękno i delikatność, ukazując jednocześnie moc i trwałość bambusa.

Bambusowe podpory do pomidorów

Bambus w architekturze

W budownictwie azjatyckim bambus wykorzystywany jest zarówno do konstrukcji jak i wykończenia. Materiał, który dała natura tworzy mocny fundament i ozdobę. Od wieków bambusowe tyczki i podpory z bambusa są podstawą do budowania rusztowań, mostów, pawilonów, domów i innych struktur. Bambus jest idealnym materiałem w tym kontekście: lekki, wytrzymały i łatwo dostępny.

Dodatkowo tamtejszych projektantów inspiruje wizja przyszłościowej naturalnej, ekologicznej architektury. W obliczu kryzysu klimatycznego i coraz większej świadomości szkodliwego wpływu ludzkości na środowisko, potrzeba zrównoważonych rozwiązań staje się paląca. Kluczowym elementem ekologicznego podejścia do architektury jest stosowanie lokalnych, naturalnych materiałów o niskim wpływie środowiskowym.

Ciekawostką jest, że najnowocześniejsze pracownie architektoniczne i wykonawcy łączą dzisiejsze metody projektowania z ekologicznymi, tradycyjnymi metodami obróbki, takimi jak moczenie w błocie czy ,,dymienie”. Polega ono na wystawianiu bambusa na dym, wytwarzany przy użyciu węgla drzewnego lub drewna i precyzyjnej kontroli ognia. To proces konserwacji, który nadaje bambusowi charakterystyczny aromat i kolor. Wzmacnia jego trwałość, co jest istotne dla produktów przeznaczonych do użytku na zewnątrz. To tradycyjna i precyzyjna umiejętność przekazywana z pokolenie na pokolenie.

Podpory pod ogórki z bambusa

W bmbs.pl wierzymy w bambusowe wartości

Jak możecie się przekonać bambus to nie tylko materiał, ale to symbol wartości, które kształtują sposób postrzegania świata i relacji z człowiekiem czy naturą. W sklepie internetowym bmbs.pl wierzymy w nie już od ponad 27 lat, dołącz do nas!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl