W sklepie internetowym bmbs.pl wiemy, że bambus jest nie tylko niezastąpionym surowcem – w sztuce i kulturze Azji odgrywa ważną rolę. Symbolizuje głębokie wartości i relację człowieka z naturą. W naszym artykule poznasz znaczenie bambusa w malarstwie i literaturze Azji oraz tradycyjne techniki konserwacji bambusowych tyczek.
Bambus w malarstwie i literaturze Azji
W chińskim malarstwie tradycyjnym bambus jest często przedstawiany jako symbol siły w delikatności - jego giętkość, lekkość i jednocześnie wytrzymałość symbolizują zdolność bambusowych tyczek do przetrwania w trudnych warunkach. Tamtejsze elity i mędrcy widziały w nim też symbol „szlachetnego człowieka”. W tradycji chińskiej mówi się, że aby artysta mógł prawidłowo przedstawić bambus na płótnie, najpierw musi się nim stać.
W literaturze pojawia się z kolei jako metafora pokory i wytrwałości. W poezji japońskiej haiku często opiewa się jego piękno i delikatność, ukazując jednocześnie moc i trwałość bambusa.
Bambusowe podpory do pomidorów
Bambus w architekturze
W budownictwie azjatyckim bambus wykorzystywany jest zarówno do konstrukcji jak i wykończenia. Materiał, który dała natura tworzy mocny fundament i ozdobę. Od wieków bambusowe tyczki i podpory z bambusa są podstawą do budowania rusztowań, mostów, pawilonów, domów i innych struktur. Bambus jest idealnym materiałem w tym kontekście: lekki, wytrzymały i łatwo dostępny.
Dodatkowo tamtejszych projektantów inspiruje wizja przyszłościowej naturalnej, ekologicznej architektury. W obliczu kryzysu klimatycznego i coraz większej świadomości szkodliwego wpływu ludzkości na środowisko, potrzeba zrównoważonych rozwiązań staje się paląca. Kluczowym elementem ekologicznego podejścia do architektury jest stosowanie lokalnych, naturalnych materiałów o niskim wpływie środowiskowym.
Ciekawostką jest, że najnowocześniejsze pracownie architektoniczne i wykonawcy łączą dzisiejsze metody projektowania z ekologicznymi, tradycyjnymi metodami obróbki, takimi jak moczenie w błocie czy ,,dymienie”. Polega ono na wystawianiu bambusa na dym, wytwarzany przy użyciu węgla drzewnego lub drewna i precyzyjnej kontroli ognia. To proces konserwacji, który nadaje bambusowi charakterystyczny aromat i kolor. Wzmacnia jego trwałość, co jest istotne dla produktów przeznaczonych do użytku na zewnątrz. To tradycyjna i precyzyjna umiejętność przekazywana z pokolenie na pokolenie.
W bmbs.pl wierzymy w bambusowe wartości
Jak możecie się przekonać bambus to nie tylko materiał, ale to symbol wartości, które kształtują sposób postrzegania świata i relacji z człowiekiem czy naturą. W sklepie internetowym bmbs.pl wierzymy w nie już od ponad 27 lat, dołącz do nas!
Przeczytaj też:
- Sekrety uprawy pomidorów: porady od doświadczonych ogrodników
- Najlepsze podpory do Twojego ogrodu? Spersonalizowany poradnik
- Poradnik: wszystko co musisz wiedzieć o podporach do winorośli
- Dbamy o produkty bambusowe zimą: praktyczne wskazówki od bmbs.pl
- Podpory do roślin domowych - co wybrać?
- Bambus tajski – materiał ceniony od wieków
- Paliki kokosowe - podpory do roślin doniczkowych
- Do czego służą pręty z włókna szklanego? To świetne rozwiązanie problemów każdego ogrodnika!
- Tyczki bambusowe jako podpory do roślin