BMBS
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Sekrety uprawy pomidorów: porady od doświadczonych ogrodników

Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy
Polecane przez naszych klientów
Tyczka do pomidorów stalowa 90cm 8mm 25 sztuk
Tyczka do pomidorów stalowa 90cm 8mm 25 sztuk

33,83 zł

Tyczka do pomidorów stalowa 90cm 8mm 10 sztuk
Tyczka do pomidorów stalowa 90cm 8mm 10 sztuk

15,99 zł

Tyczka do pomidorów stalowa 105 cm 11 mm 10 sztuk
Tyczka do pomidorów stalowa 105 cm 11 mm 10 sztuk

22,94 zł

Mata bambusowa z listewek 120 x 500cm
Mata bambusowa z listewek 120 x 500cm

79,70 zł

szt.
Tyczka stalowa powlekana 180cm 16mm 25 sztuk
Tyczka stalowa powlekana 180cm 16mm 25 sztuk

169,99 zł

Tyczki bambusowe - 180cm - 10/12mm - 100 sztuk
Tyczki bambusowe - 180cm - 10/12mm - 100 sztuk

129,99 zł

Cena regularna:

152,18 zł

Najniższa cena: 152,18 zł
zestaw
Podpora metalowa okrągła 70cm
Podpora metalowa okrągła 70cm

29,58 zł

Podpora metalowa okrągła 40cm
Podpora metalowa okrągła 40cm

18,36 zł

szt.
Tyczki bambusowe - 105cm - 8/10mm - 10 sztuk
Tyczki bambusowe - 105cm - 8/10mm - 10 sztuk

16,99 zł

Cena regularna:

24,17 zł

Najniższa cena: 24,17 zł
zestaw
  1. Przesadzanie pomidorów

Większość z Was ten etap pewnie ma już za sobą! Ale warto pamięć, że podczas umieszczania sadzonek w ziemi, trzeba wsadzić je do gleby głębiej niż były w doniczce. Dlaczego? Część łodygi można zakopać w ziemi, co pomoże w rozwoju dodatkowych korzeni, a to z kolei zwiększy stabilność rośliny i jej zdolność do pobierania wody oraz składników odżywczych. Doświadczeni ogrodnicy sugerują, że pomidorom nie zaszkodzi nawet zakopanie w glebie do poziomu pierwszych liści.

  1. Usuwanie tzw. wilków

Pielęgnacja pomidorów po posadzeniu obejmuje podlewanie, opryskiwanie oraz usuwanie zbędnych części rośliny. Przede wszystkim należy usunąć dolne liście krzewów pomidorów, które dotykają ziemi. Pomidory są podatne na choroby grzybowe, a kontakt liści z glebą sprzyja infekcjom grzybiczym i atakom szkodników. Doświadczeni ogrodnicy radzą również aby usuwać na bieżąco tzw. wilki. To dodatkowe przyrosty, wyglądające jak nowa, dodatkowa gałązka. Najlepiej jest pozbywać się ich, kiedy są niewielkie, aby nie zostawiać na roślinie dużej rany. Wilki pozostawione na krzaku pomidorów, mogłyby przejąć soki przeznaczone dla naszych kwiatów i owoców - w rezultacie obniżyć zbiory.

  1. Podpieranie krzaczków

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że odpowiednie podparcie może znacząco wpłynąć na kondycję naszych zbiorów. Jako podpory pomidorów możemy wykorzystać pręty z włókna szklanego, metalowe podpory lub bambusowe kijki. Wszystkie znajdziecie w naszym sklepie, w doskonałych cenach. Podczas wbijania palików należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni rośliny. Najlepiej jest wbijać paliki przed sadzeniem lub w bezpiecznej odległości od istniejących roślin. Jeśli korzenie zostaną uszkodzone, roślina może osłabnąć i być bardziej podatna na choroby.

Nie wiesz jakie podpory wybrać? Koniecznie przeczytaj NASZ PORADNIK!

  1. Podwiązywanie krzaczków pomidorów

Podwiązywanie pomidorów to kluczowy zabieg, który wspiera zdrowy wzrost roślin i zapewnia obfite plony. Pomidory, szczególnie odmiany wysokie, mają delikatne łodygi, które pod ciężarem owoców mogą się łamać. Dlatego podwiązywanie pomaga utrzymać rośliny w pozycji pionowej, co zapobiega uszkodzeniom i ułatwia dostęp światła do wszystkich części rośliny, co sprzyja równomiernemu dojrzewaniu owoców.

W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór sznurków odpowiednich do Twoich upraw!

  1. Ściółkowanie pomidorów

Ściółkowanie pomidorów pomoże w utrzymaniu wilgoci w glebie (przez ograniczenie parowania wody oraz nadmiernego nagrzewania się gleby) oraz zahamuje wzrost chwastów. Użycie organicznego mulczu, takiego jak słoma, liście czy kompost, z czasem wzbogaci glebę w składniki odżywcze. Rozłożone wokół krzewów pomidorów, materiały organiczne (kompost, słoma, liście, trociny, kora, wysuszona ścięta trawa) stopniowo rozkładają się dzięki działaniu mikroorganizmów, przekształcając się w próchnicę, co jest korzystne dla gleby i naszych zbiorów.

Świetnym pomysłem jest użycie do ściółkowania pomidorów naszego włókna kokosowego! Więcej o jego właściwościach przeczytasz w ARTYKULE.

  1. Przemyślane sąsiedztwo

Wybór odpowiednich roślin towarzyszących jest kluczowy dla zdrowego rozwoju pomidorów i obfitych plonów. Niektóre rośliny mają właściwości, które mogą wspierać wzrost pomidorów, chronić je przed szkodnikami i chorobami oraz poprawiać jakość gleby. To np. bazylia, znana z tego, że poprawia smak pomidorów i odstrasza szkodniki, takie jak mszyce, muchówki i komary. Sadzenie bazylii obok pomidorów nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie roślin, ale także na smak owoców.

Warto również postawić na zwiększenie obecności tzw. zapylaczy w ogrodzie. Sadzenie kwiatów, które przyciągają pszczoły, takich jak lawenda, nagietki czy słoneczniki, w pobliżu pomidorów, pomoże zwiększyć zapylanie kwiatów pomidora.

Podsumowanie

Podsumowując, hodowla pomidorów może być łatwiejsza i bardziej efektywna dzięki kilku sprawdzonym trikom. Od głębokiego sadzenia i regularnego usuwania wilków, przez podpieranie i podwiązywanie roślin, aż po ściółkowanie i przemyślane sąsiedztwo – te porady od doświadczonych ogrodników pomogą uzyskać zdrowe i obfite plony.

Więcej wartościowych porad znajdziesz w innych artykułach na naszym blogu oraz na Fanpage BMBS.pl

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl