BMBS
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Włókno kokosowe – idealny dodatek do podłoża i nie tylko

Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy
Polecane przez naszych klientów
Tyczka do pomidorów stalowa 90cm 8mm 25 sztuk
Tyczka do pomidorów stalowa 90cm 8mm 25 sztuk

33,83 zł

Tyczka do pomidorów stalowa 90cm 8mm 10 sztuk
Tyczka do pomidorów stalowa 90cm 8mm 10 sztuk

15,99 zł

Tyczka do pomidorów stalowa 105 cm 11 mm 10 sztuk
Tyczka do pomidorów stalowa 105 cm 11 mm 10 sztuk

22,94 zł

Tyczka stalowa powlekana 180cm 16mm 25 sztuk
Tyczka stalowa powlekana 180cm 16mm 25 sztuk

169,99 zł

Tyczki bambusowe - 180cm - 10/12mm - 100 sztuk
Tyczki bambusowe - 180cm - 10/12mm - 100 sztuk

129,99 zł

Cena regularna:

152,18 zł

Najniższa cena: 152,18 zł
zestaw
Podpora metalowa okrągła 70cm
Podpora metalowa okrągła 70cm

29,58 zł

Podpora metalowa okrągła 40cm
Podpora metalowa okrągła 40cm

18,36 zł

szt.
Tyczki bambusowe - 105cm - 8/10mm - 10 sztuk
Tyczki bambusowe - 105cm - 8/10mm - 10 sztuk

16,99 zł

Cena regularna:

24,17 zł

Najniższa cena: 24,17 zł
zestaw

Szukasz w pełni naturalnego i ekologicznego dodatku do podłoża, które zapewni świetne warunki dla drenażu roślin? A może chcesz kupić…wyściółkę do terrarium? W tym artykule dowiesz się jakie jest zastosowanie włókna kokosowego, poznasz jego zalety oraz znajdziesz garść ciekawostek na ten temat.

Co to jest włókno kokosowe?

Włókno kokosowe to naturalny materiał – skorupa orzecha palmowego kokosa jest wewnętrznie pokryta brązowymi włóknami, które po ich wydobyciu są starannie oczyszczane i poddawane odpowiedniej obróbce. Najważniejsze jest, jak podkreśla Ekspertka bmbs.pl* – odsolenie i uzyskanie neutralnego ph – około 6,5 – pozytywnie wpływającego na wzrost roślin.

Włókno kokosowe wykorzystuje się w uprawie roślin od wieków, szczególnie w krajach, gdzie palmy kokosowe są naturalnym elementem flory. W Europie włókno kokosowe od lat zyskuje zasłużoną popularność wśród miłośników ogrodnictwa.

Włókno kokosowe – do czego stosować?

Włókno kokosowe jest naprawdę uniwersalnym materiałem i ma wiele zastosowań. W naszym sklepie można kupić je w postaci:

Pomysły na zastosowanie włókna kokosowego:

 • Podłoże dla storczyków i roślin egzotycznych: włókno kokosowe stanowi idealne podłoże do uprawy storczyków oraz innych roślin egzotycznych. Jego lekka struktura zapewnia doskonałe warunki dla korzeni tych roślin, umożliwiając im zdrowy rozwój.
 • Antychwastowy dodatek do podłoża: dla truskawek, borówek i innych roślin w twoim ogrodzie. Układając włókno kokosowe w międzyrzędzia roślin w ogrodzie, zyskasz ekologiczną ochronę twoich upraw. 
 • Podłoże do rozsad, wysiewu, pikowania czy przesadzania: włókno kokosowe wpływa na łatwe ukorzenianie się roślin i zapewnia wysoki procent wschodów.
 • Tworzenie własnych podłoży dla orchidei: dla pasjonatów orchidei, włókno kokosowe staje się niezbędnym składnikiem do tworzenia własnych, dostosowanych podłoży. Pozwala na kontrolę składu mieszanki, dostosowaną do indywidualnych preferencji i potrzeb konkretnej odmiany orchidei.
 • Dodatek uszlachetniający podłoża: włókno kokosowe doskonale pełni rolę dodatku uszlachetniającego różne podłoża. Dzięki swojej strukturze poprawia przewiewność i retencję wody, co sprzyja zdrowemu wzrostowi roślin.
 • Drenaż roślin: możemy skutecznie wykorzystać włókno kokosowe do wykonania drenażu na dnie doniczki, zwłaszcza w połączeniu z chipsami kokosowymi. Stanowi także estetyczną ściółkę na powierzchni doniczki, dodając dekoracyjny element do aranżacji i zapobiegając zbyt gwałtownemu parowaniu wody.
 • Wyściółka w terrarium: włókno kokosowe sprawdza się doskonale jako wyściółka w terrariach. Jego zdolność do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, odporność na pleśń i gnicie przyczyniają się do utrzymania higieny i zdrowia zwierząt zamieszkujących terrarium. Uwaga! W naszym sklepie możesz kupić również szpilki bambusowe i cienkie tyczki bambusowe, które świetnie sprawdzą się w terrarium.
 • Hodowla roślin doniczkowych: Włókno kokosowe jest wyjątkowo skuteczne jest przy sadzeniu i przesadzaniu roślin doniczkowych, szczególnie tych tropikalnych jak: dracena, monstera, palmy. Jako element mieszanki wprowadza większą porowatość do podłoża. To zapobiega zbiciu gleby, chroniąc korzenie przed gniciem z powodu nadmiernego zatrzymywania wody. Jego ekologiczny charakter jako zamiennika torfu przyczynia się do ochrony naturalnych torfowisk.

Ciekawostka: Jeden z naszych klientów zakupił trzy tony włókna kokosowego jako dodatek do piasku – w ujeżdżali dla koni. Wspaniałą zaletą włókna jest fakt, że jest ono higroskopijne i odporne na pleśń. 

Zalety włókna kokosowego

Poznaj zalety włókna kokosowego!

 • poprawia warunki wodne w podłożu przez jego napowietrzenie
 • zatrzymuje wilgoć, ale zapobiega zaleganiu wody
 • zwiększa przewiewność i przepuszczalność podłoża
 • jest pełne minerałów
 • nie zmienia odczynu podłoża
 • ma bardzo estetyczny wygląd, można wyłożyć nim również wierzch doniczki
 • jest odporne na pleśń
 • jest wolne od zanieczyszczeń, nasion, pestycydów i innych szkodliwych substancji
 • jest w pełni ekologiczne i przyjazne dla środowiska, w 100 procentach biodegradowalne
 • długi czas użytkowania – można użyć do kilku rozsad. Później np. przemieszać z ziemią w ogrodzie poprawiając jej właściwości

Czym wyróżnia się włókno kokosowe bmbs.pl

Nasze włókno kokosowe jest sprzedawane na kilogramy, podczas gdy wielu sprzedawców na polskim rynku oferuje produkt mierzony w litrach. Sprzedawanie produktu wagowo, a nie objętościowo pozwala precyzyjnie określić jego ilość. Jako zaufany dostawca, dbamy o przejrzystość i wygodę naszych klientów. Najwyższej jakości włókna są starannie rozczesane i pakowane w worki.

Wyróżnia nas również sam produkt. Włókna, które sprzedajemy mają długość od 6 do 20 centymetrów, co umożliwia ich formowanie i łatwiejszą obsługę. Większość włókien sprzedawanych na rynku to bardzo krótkie włókna.

Oferowane przez nas włókno kokosowe to wszechstronny materiał, który wspiera różnorodne potrzeby ogrodników i miłośników roślin.

Jak używać – wskazówki od Ekspertki bmbs.pl*

Idealnym uzupełnieniem podłoża roślinnego jest dodatek włókna kokosowego w ilości od 10% do 30%. Przed zastosowaniem tego naturalnego składnika, zaleca się dokładne wypłukanie go pod bieżącą wodą, utrzymując je na sitku. Po takiej ,,kąpieli” pozostawmy włókno do całkowitego wyschnięcia. Ten proces przygotowawczy pozwala wykorzystać włókno kokosowe w najefektywniejszy sposób, gwarantując optymalne warunki dla roślin i poprawiając strukturę podłoża.

 ________________

*Ekspertka bmbs.pl - Izabela Zuckerman współzałożycielka i współwłaścicielka firmy BMBS.pl to profesjonalistka z 29-letnim doświadczeniem z obszaru ogrodnictwa oraz specjalistka w dziedzinie bambusa. Z pasją i zaangażowaniem dzieli się swoją wiedzą z klientami, starając się zapewnić im nie tylko produkty najwyższej jakości, ale także kompleksową obsługę. 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl