BMBS
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Bambus a ochrona środowiska

Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy
Polecane przez naszych klientów

Roślina pionierska - co to znaczy?

Bambus jest rośliną pionierską, ponieważ może być uprawiany w pełnym słońcu i toleruje silne wiatry. Umożliwia to wykorzystanie go jako rośliny, która przywróci zniszczone przez nadmierny wypas lub ubogą uprawę gleby do stanu sprzed degradacji. Ze względu na szybki wzrost bambusa i gęste ulistnienie, gruba warstwa ściółki liściowej pokrywającej ziemię bardzo szybko zacznie regenerować zdegradowane gleby i przywracać chłodniejszy mikroklimat.

System korzeniowy bambusu

System korzeniowy bambusa rozrasta się, tworząc gęstą „matę” drobnych korzeni, która jest płytka, ale szeroko rozłożona. Oznacza to, że jego zdolność do wiązania gleby jest doskonała, nawet na obszarach, na których problemem jest erozja spowodowana przepływającą wodą. Utrzyma razem glebę wzdłuż delikatnych brzegów rzek, obszarów wylesionych, murów zaporowych i przelewów.
Bambus ma zdolność bardzo wysokiego pobierania azotu. Dzięki temu idealnie nadaje się do ograniczania zanieczyszczenia ścieków. Ścieki z zakładów produkcyjnych, hodowli zwierząt i oczyszczalni ścieków mogą być wykorzystywane do nawadniania upraw bambusa, przekształcając w ten sposób ścieki w użyteczną biomasę.

Bambus oczyszcza wodę

Bambusy mogą być również stosowane do oczyszczania wody spływającej z gruntów rolnych. Posadzony wzdłuż rzek, strumieni i rowów oraz utrzymujący tamy, bambus może wyłapywać nadmiar materii organicznej w napływającej wodzie, zapobiegając w ten sposób przedostawaniu się szkodliwych środków do pobliskich strumieni.
Właściwie zarządzany i intensywnie zbierany bambus może pochłaniać do 1,78 tony CO2 na kępę rocznie. Przekłada się to na krzywą spadku CO2, która jest 10 razy szybsza niż w przypadku drzew zdrewniałych. To OGROMNA RÓŻNICA!

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl