W architekturze ogrodu od dawna wykorzystywany jest kamień ozdobny. Dzięki swojej trwałości i odporności na zmienne warunki pogodowe coraz chętniej sięgają po niego pasjonaci ogrodnictwa. Różnorodność tego surowca pozwala z łatwością uzyskać niepowtarzalny i ciekawy efekt doskonale komponujący się z roślinnością.
Co położyć pod kamień ozdobny w ogrodzie?
Duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie podłoża przed wysypaniem kamienia. Wybrany teren należy oczyścić z wierzchniej warstwy ziemi na głębokość kilku centymetrów oraz usunąć wszystkie chwasty i korzenie. W wypadku łączenia kamienia z roślinami nie można zapomnieć o właściwym odżywieniu gleby. Przygotowane w ten sposób podłoże należy pokryć agrowłókniną lub agrotkaniną zaznaczając miejsce dla roślin. Wykonane z polipropylenu agrowłóknina i agrotkanina (nazywana matą ściółkującą) mają za zadanie zapobiec zapadaniu się gruntu pod kamieniami, wyrastaniu chwastów, a także dbać o nawilżenie gleby. Mata ściółkująca ma mniej podatną na uszkodzenia strukturę, dlatego częściej jest wykorzystywana do przygotowania gruntu pod kamienie.
Grys kamienny
Czym jest grys? Jak powstaje grys kamienny?
Grys powstaje z kamieni naturalnych wskutek łamania a następnie kruszenia na drobne kawałki. Dzięki temu procesowi jest on chropowaty, ma ostre, nierówne krawędzie i nieregularne kształty. Dużą zaletą jest szeroka paleta kolorystyczna, od ciemnych, szybciej nagrzewających się odcieni takich jak bazaltowy i granitowy, po jaśniejsze - marmurowe i brzoskwiniowe. Poza walorami estetycznymi grys stanowi doskonałą ochronę przed chwastami.
Jak wykorzystać grys w ogrodzie?
Grysem można obsypać brzegi i dno oczka wodnego, wysypać ścieżki w ogrodzie, stworzyć opaskę wokół domu, której zaletą będzie odprowadzanie wilgoci od fundamentów. Dzięki różnym rozmiarom i odcieniom kamienia można stworzyć także efektowne „kamienne obrazy”. Wydajność jest zależna od jego gramatury, mniejsze rozmiary wystarczy wysypać cienką warstwą, ponieważ ściślej do siebie przylegają, większe będą wymagały grubszej warstwy.
Otoczaki
Jak powstają otoczaki?
Powstające naturalnie otoczaki to tak naprawdę fragmenty skał, które na skutek erozji rozpadają się, a następnie w wyniku tarcia ich krawędzie się zaokrąglają. Proces jest długotrwały i najczęściej zachodzi w strumieniach. Ze względu na coraz większe zainteresowanie kruszywem znaleziono alternatywne rozwiązanie: produkowane są na skalę przemysłową w specjalnych młynach.
Do czego otoczaki? Jak wykorzystać otoczaki?
Otoczaki mogą być wykorzystywane do ogrodowych skalniaków, ozdobienia krawędzi rabat, wysypywania ścieżek(dzięki obłemu kształtowi są delikatne i można przemieszczać się po nich nawet bez butów). Ich naturalnym środowiskiem jest woda, bardzo korzystnie prezentują się w jej otoczeniu, dlatego będą niezastąpionym elementem przy tworzeniu ogrodu w stylu japońskim. Dużą popularnością cieszą się przepięknie mieniące w słońcu otoczaki janowickie, powstające ze skały dolomitowej w procesie obtaczania. Delikatnie zielone kamienie “green dream”, które pod wpływem wody zmieniają barwę na intensywnie zielony kolor niezwykle interesująco prezentują się w architekturze ogrodu. Z kolei miłośnikom klasyki mogą przypaść do gustu wykorzystywane już w starożytności śnieżnobiałe otoczaki greckie.
Jak dbać o otoczaki?
Ze względu na częsty kontakt kamieni z wodą warto pamiętać o właściwej pielęgnacji. Po dokładnym umyciu i osuszeniu należy nanieść na nie odpowiedni preparat do impregnacji. Można to zadanie wykonać przy pomocy natrysku, trzeba jednak pamiętać, że metoda ta choć szybka, jest zdecydowanie mniej dokładna i nanosi preparat jedynie na wierzchnią część kamienia. Drugi sposób, wymagający więcej pracy, to kąpiel wodna - potrzebne będą do niej dwie miski - większa na impregnat i mniejsza, ze specjalnie wywierconymi otworami, do której trzeba wsypać kamienie i zanurzyć w preparacie, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Mimo tego, że drugi sposób jest bardzo czasochłonny, to jest także zdecydowanie bardziej skuteczny i pozwoli cieszyć się pięknem kamieni przez długie lata.
Gnejsy
Kora kamienna - jak powstaje?
Gnejs pozyskiwany jest z fragmentów skał metodą łupania, co oznacza, że każdy ma inny, niepowtarzalny kształt. Jest odporny na wilgoć i zmiany temperatury. Najdrobniejsze kruszywo nazywane jest korą kamienną. W przeciwieństwie do kory naturalnej nie podlega procesom gnilnym, nie jest wywiewana przez wiatr, nie wymaga impregnacji a przez lekko kwaśny odczyn nie ma negatywnego wpływu na glebę i rośliny wokół których jest usypana. Kora jest materiałem wysoce przepuszczalnym, dzięki czemu wody opadowe będą się z łatwością wchłaniać, co eliminuje problem kałuż.
Kora kamienna - zastosowanie
Kora kamienna doskonale komponuje się z drewnem, różnorodnymi roślinami, przy skalniakach i skarpach. Świetnie sprawdzi się usypana wokół drzew i krzewów. Może być wykorzystywana w akwariach roślinnych i hodowlanych. Coraz większą popularnością cieszą się gabiony - metalowe kosze wypełnione korą, z których powstają niezwykle efektowne, minimalistyczne i dźwiękochłonne ogrodzenia.